انجمن‌
درود به شما کاربر گرامی
شما عضو انجمن نيستيد! برای دسترسی به تمام امکانات انجمن عضو شويد! عضويت شما در انجمن کمتر از يک دقيقه زمان خواهد برد

پس از عضو شدن، شما می‌توانید در این انجمن فعالیت کنید


 
الرئيسيةمكتبة الصورپرسشهاي متداولجستجوگروههاي کاربرانثبت نامورود

شاطر | 
 

 دزدی کار زشتی است٬ مگر برای اهداف متعالی

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
Saeid
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت
avatar

شمار پست‌ها : 1204
اعتبار : 351
تاریخ پیوستن : 2012-01-26
سن : 27
ذكر

پستعنوان: دزدی کار زشتی است٬ مگر برای اهداف متعالی   6/9/2013, 05:40

بخشی کوچک از کتاب دموکراسی یا دموقراضه از سید مهدی شجاعی که خواندش خالی از لطف نیست. البته شاید درست نباشد که چیزی را نصفه و نیمه خواند و شاید گنگ باشد ولی دست کم محرک است برای مطالعه کتابی فوق‌العاده زیبا و با معنا..

     دزدی کار زشتی است٬ مگر برای اهداف متعالی

در میان همۀ بحث‌ها و گفتگوها و سخنرانی‌های دموقراضه٬ تنها جایی که رگه‌هایی از تواضع و فروتنی به چشم می‌خورد٬ جایی است که مسأله دزدی مطرح می‌شود.
مشهورترین جمله پادشاه در چنین مجامع و محافلی این است که:
«همۀ شما در این امر استادید و من مقابل شما درس پس می‌دهم.»
این گونه تشویق و اکرام پادشاه و بخصوص تواضع و فروتنی‌اش در مقابل زیردستان٬ سبب می‌شود که آن‌ها وظایفشان را با دلگرمی و احساس مسئولیت بیشتری انجام دهند و اگر هم اصول و قواعد تازه یا روش‌های پیچیده‌تری را کشف کردند٬ آن‌ها را با فروتنی٬ در اختیار پادشاه بگذارند.
و امّا مهمترین و محوری‌ترین شعار دموقراضه٬ هنگام رسیدن به پادشاهی٬ افشای دزدی‌ها و چپاول‌ها و سوء استفاده‌های برادران و به تبع آن٬ محکوم کردن همۀ آن‌ها و مخالفت با هرگونه تخلف مالی و مادی بود.
طبیعی‌ترین توقعی که این شعارها و مخالفت‌ها و محکوم کردن‌ها در مردم پدید می‌آورد٬ این بود که دموقراضه نه تنها٬ خود از کمترین تخلف مالی٬مبرّا باشد که کوچکترین تخلفی را در میان گروه و وابستگان و نزدیکان برنتابد و با آنان به شدیدترین وجه ممکن برخورد کند.
از سوی دیگر٬ امکانات مالی و مادی حکومت٬ چیزی نبود که دموقراضه بتواند به سادگی از کنار آن بگذرد یا نسبت به آن بی‌تفاوت بماند. به عبارت دقیق‌تر و واقع بینانه‌تر؛ یکی از مهمترین اهداف پادشاهان پیشین و از جمله دموقراضه برای در دست گرفتن حکومت٬ رسیدن به مال و منال و بستن بار بود و اگر دموقراضه در مذمت دزدی و محکومیت برادران داد سخن می‌داد٬ به این دلیل بود که آنان در زمان حکومت خود٬ تمام منابع مالی و مادی مملکت را در اختیار خود گرفته و او را از کمترین و کوچکترین امکان هم محروم ساخته بودند.
به هر حال، پادشاه می‌بایست لااقل برای طرفداران خود توضیح و توجیهی پیدا کند که چرا همه کارهایی را که برای حکومت‌های پیش از خود، خلاف می‌شمرده و محکومشان می‌کرده٬ برای خود٬ مجاز می‌شمرد و هیچ ابایی از انجام آن‌ها ندارد.
خوشبختانه این توضیح یا توجیه در یکی از سخنرانی‌های نسبتاً محرمانه پادشاه آمده و از استاد محرمانه سر در آورده و یکی از اسناد معدودی است که بعدها به دست نویسنده افتاده.
برای رعایت امانت هم که شده٬ چند سطر موجود از سخنرانی پادشاه عیناً نقل می‌شود:
«... گناه حکومت‌های پیشین٬ این بود که اموال مردم را در جهت اهداف پلید خود خرج می‌کردند. در حال که ما این اموال را در جهت اهداف پلید آنان خرج نمی‌کنیم٬ بلکه در جهت اهداف ارجمند خودمان خرج می‌کنیم. و هر کس که از کمترین میزان عقل و شعور برخوردار باشد٬ می‌تواند تفاوت زمین تا آسمان را میان ما و آن‌ها ببیند.
پس ما کاملاً سر حرف خودمان هستیم که می‌گفتیم: «دزدی کار زشتی است» اما اکنون به یک استثنای کاملاً طبیعی که تا به حال از شدت وضوح٬ مغفول مانده بود٬ تصریح می‌کنیم و جمله تاریخی خود را به این ترتیب تکامل می‌دهیم:
«دزدی کار زشتی است مگر برای اهداف متعالی.»
به عبارت دیگر٬ وقتی ما پول مردم را صرف تحکیم و تقویت حکومت می‌کنیم٬ در حقیقت به مردم خدمت کرده‌ایم. و مردم یقیناً قدرشناس و سپاسگزار ما خواهند بود. یعنی به واقع اگر بخواهیم نگاه دقیق‌تری داشته باشیم٬ نباید اسم دزدی روی این کار بگذاریم. و اگر می‌گذاریم صرفاً به این دلیل است که مردم در حکومت‌های پیشین٬ این کار را به این اسم٬ صدا می‌کرده‌اند.
البته عنوان و موضوع جلسه امروز ما٬ در آداب دزدی بوده و هست٬ ولی حضور برخی از دوستان نسبتاً خنگ یا به عبارت دقیق‌تر؛ یابو در جلسه سبب شد که من بیان این مقدمات را ضروری شمارش کنم. و اما در مورد آداب دزدی٬ لازم است اول یک جمع‌بندی و نتیجه‌گیری از مطالب داشته باشم که رشته سخن از دستم خارج نشود و بعد اگر لازم شد٬ توضیحات بیشتری بدهم.
پس ما از آن‌چه قرار است بگوییم؛ نتیجه می‌گیریم که:
۱- اولین اصل در دزدی٬ خونسردی و اعتماد به نفس است. هیچ انسانی به مقام والای سرقت دست پیدا نمی‌کند مگر این که مال دیگران را مال خود بداند و با همان خونسردی و آرامشی که مال خود را جابجا می‌کند٬ اموال دیگران را به توبره‌ی خود منتقل کند.
۲- بهترین زمان برای دزدی٬ روز روشن است. یعنی زمانی که همۀ مردم بیدار و هشیارند. آن کسی که شبانه و دور از چشم مردم٬ اقدام به دزدی می‌کند٬ انسانی ذلیل و زبون و خاک‌برسر است.
از آن گذشته٬ هیچ‌کس به جابجایی در روز روشن و ملاءعام٬ گمان دزدی نمی‌برد.
۳- همیشه قبل از شروع عملیات٬ به نقطه‌ای در دور دست اشاره کنید و فریاد بزنید: دزد! دزد! و وقتی توجه همگان به آن سمت جلب شد٬ شما با آرامش به کارتان برسید.
۴- رعایت عدالت و انصاف در دزدی٬ اصلی خدشه‌ناپذیر است. آن کس که در امر دزدی قابل اعتماد نباشد٬ در هیچ‌امر دیگری هم قابل اعتماد نیست. آن کسی که بخشی از درآمد دزدی را از همکارانش پنهان می‌کند و در جیب نامرئی‌اش می‌گذارد٬ یا آن کس که شریک و مقام بالادست خود را در جریان همۀ درآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها نمی‌گذارد٬ در حقیقت خودش زیان می‌کند و در عملیات بعدی سرش بدون کلاه می‌ماند و سرما می‌خورد.
پس تقسیم عادلانه ثروت در دزدی٬ رمز بقای...

ادامه جمله و طبعاً ادامه سخنرانی پادشاه٬ قاعدتاً باید در صفحات بعدی اسناد باشد که متاسفانه هیچ رد و نشانی از آن در دست نیست.

دموقراضه لقب پادشاه آن زمان است که مردم به دلیل منگولی این لقب را بر روی او گماردند.

کتاب دموکراسی یا دموقراضه
سید مهدی شجاعی |‌ نیستان | ۱۳۸۸

__________________________________
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند | چنان نماند و چنین نیز هم نخواهد ماند
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://ordibeheshtiha.ir
 
دزدی کار زشتی است٬ مگر برای اهداف متعالی
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
انجمن‌ :: مطالب گوناگون :: کتاب-
پرش به: